РЕЛАКСАЦІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ


Шановні батьки!

Активний спосіб життя, часті стреси в сім'ї і на роботі часто призводять до перенапруження, поганого настрою, і як результат - до депресії. Психологи рекомендують навчитися розслаблятися і користуватися засобами релаксації і медитації для боротьби з "перевантаженнями".

Але що робити, якщо зовсім маленька дитина напружена, перезбуджена і складно заспокоюється після активних ігор і спілкування? Як перемогти дитячу гіперзбудливість? Про все це докладніше.

Чомусь прийнято вважати, що методи релаксації і медитації показані тільки дорослим. Насправді ж, це не зовсім так. Та, відверто кажучи, складно пояснити трирічній дитині, що таке медитація. Тому, релаксація дітей дошкільного віку вимагає особливого погляду та підходу. Головне - правильно і вміло цим користуватися.

Нервова система дитини, особливо у віці до трьох років, далека від своєї досконалості. Діти такого віку складно контролюють процеси збудження і гальмування нервової системи. Цим і пояснюється неспокійний сон або проблеми із засипанням після активних ігор. Насамперед, це стосується активних діток. Але, незважаючи на це, існує безліч способів, завдяки яким можна заспокоїти "розгулятися" дитини.

Знайома вам така ситуація, коли ваш малюк хоче спати, при цьому тре очі, але продовжує проявляти активність, перекидатися, повзати , таким чином, практично в сонному стані повторюючи свій минулий день? Якщо так, тоді слід "попрацювати" над вашою дитиною. І ця "місія" не повинна лягати на докторів, вихователів або якого-небудь іншого "посередника", робота над дитиною - ваш батьківський обов'язок.

У використанні прийомів релаксації важливо дотримуватися техніки поетапного переходу в стан розслаблення. Вправи рекомендується виконувати у супроводі приємної, спокійної музики.

1 етап. Лягти зручно і розслабитися.

2 етап. Відчути і «оглянути» все своє тіло думкою, викликаючи відчуття тепла, і послідовно «оглянувши» всі його частини: голову, руки, ноги, тулуб. Бажано при цьому закрити очі.

3 етап. Відчуття приємного тепла, задоволення, спокою, комфорту від розслабленого тіла.

Вступна частина перед кожним настроєм. Діти лягають, влаштовуються зручніше. Руки витягнуті уздовж тулуба, розслаблені. Ноги прямі, не схрещені. Грає тиха спокійна музика.

Кажемо: «Лягайте зручніше. Закрийте очі. Дихаємо спокійно і рівно. Дамо нашим ногам і рукам відпочити, витягнемо і розслабимо їх. Давайте помовчимо і прислухаємося до звуків навколо себе (пауза). Прислухайтеся до вашого подиху (пауза). Дихання рівне і спокійне. Дозвольте своєму тілу розслабитися і відпочити (пауза). Послухайте, що я хочу вам розповісти: ...»

Релаксаційні настрої для дітей дошкільного віку

"Повітряні кульки"

Уявіть собі, що всі ви - повітряні кульки, дуже гарні і веселі. Вас надувають і ви стаєте все легше і легше. Все ваше тіло стає легким, невагомим. І ручки легенькі, і ніжки стали легкі-легкі. Повітряні кульки піднімаються все вище і вище. Дує теплий ласкавий вітерець, він ніжно обдуває кожну кульку (пауза - погладжування дітей). Обдуває кульку, пестить кульку. Вам легко, спокійно. Ви летите туди, куди дме ласкавий вітерець. Але ось прийшла пора повертатися додому. Ви знову в цій кімнаті. Потягніться і на рахунок «три» відкрийте очі. Посміхніться своїй кульці.

"Хмари"

Уявіть собі теплий літній вечір. Ви лежите на траві і дивитеся на пропливаючі в небі хмари - такі білі, великі, пухнасті хмари в блакитному небі. Навколо все тихо і спокійно, вам тепло і затишно. З кожним подихом і видихом ви починаєте повільно і плавно підніматися в повітря, все вище і вище, до самих хмар. Ваші ручки легкі, легкі, ваші ніжки легкі, все ваше тіло стає легким, як хмаринка. От ви підпливаєте до найбільшої і пухнастої, до найкрасивішої хмарки на небі. Ближче й ближче. І от ви вже лежите на цій хмарі, відчуваєте, як вона ніжно гладить вас, це пухнаста і ніжна хмарка (пауза - погладжування дітей). Гладить вітерець, погладжує вітерець. Вам добре і приємно. Ви розслаблені і спокійні. Але ось хмарка опустила вас на галявинку. Посміхніться своїй хмаринці. Потягніться і на рахунок «три» відкрийте очі. Ви добре відпочили на хмаринці.

"Ледарі"

Сьогодні мої діти багато займалися, грали і напевно втомилися. Я пропоную вам трохи полінуватися. Уявіть собі, що ви - ледарі і вивалюєтеся на м'якому, м'якому килимі. Навколо тихо і спокійно, ви дихаєте легко і вільно. Відчуття приємного спокою і відпочинку охоплює все ваше тіло. Ви спокійно відпочиваєте, ви лінуєтеся. Відпочивають ваші ручки, відпочивають ваші ніжки (пауза - погладжування дітей). Відпочивають ручки у (ім’я дитини), відпочивають ніжки у (ім’я дитини). Приємне тепло охоплює все ваше тіло, вам ліньки ворушитися, вам приємно. Ваше дихання абсолютно спокійно. Ваші руки, ноги, все тіло розслаблене. Почуття приємного спокою наповнює вас зсередини. Ви відпочиваєте, ви лінуєтеся. Приємна лінь розливається по всьому тілу. Ви насолоджуєтеся повним спокоєм і відпочинком, який приносить вам сили і гарний настрій. Потягніться, скиньте з себе лінь і на рахунок «три» відкрийте очі. Ви відчуваєте себе добре, ви гарно відпочили, у вас бадьорий настрій.

"Водоспад"

Уявіть собі, що ви стоїте біля водоспаду. Чудовий день, блакитне небо, тепле сонце. Гірське повітря свіже і приємне. Вам дихається легко і вільно. Але водоспад наш незвичайний, замість води в ньому падає м'який білий світ. Уявіть собі, що ви стоїте під цим водоспадом і відчуйте, як цей прекрасний білий світ струмує по вашій голові. Ви відчуваєте, як він ллється по чолу, потім по обличчю, по шиї (ім’я дитини). Білий світ тече по плечах (ім’я дитини), допомагає їм стати м'якими і розслабленими (пауза - погладжування дітей). А ніжне світло тече далі по грудях у (ім’я дитини), по животу у (ім’я дитини). Нехай світло гладить ваші ручки, пальчики. Світло тече і по ногах і ви відчуваєте, як тіло стає м'якше і ви розслабляєтеся. Цей дивовижний водоспад з білого світла обтікає все ваше тіло. Ви відчуваєте себе абсолютно спокійно, і з кожним подихом ви все сильніше розслабляєтеся. А тепер потягніться і на рахунок «три» відкрийте очі. Чарівний світ наповнив вас свіжими силами та енергією.

Релаксаційні вправи для дітей для зняття напруги з м'язів тулуба, рук, ніг

"Сплячий кошеня"

Уявіть собі, що ви веселі кошенята. Кошенята ходять, вигинають спинку, махають хвостиком. Але от кошенята втомилися (пауза), почали позіхати, лягають на килимок і засинають. У кошенят рівномірно піднімаються й опускаються животики, вони спокійно дихають (повторити 2 - 3 рази).

"Шишки"

Уявіть собі, що ви - ведмежата і з вами грає мама - ведмедиця. Вона кидає вам шишки. Ви їх ловите і з силою стискаєте в лапах. Але ось ведмежата втомилися і кидають свої лапки вздовж тіла - лапки відпочивають. А мама - ведмедиця знову кидає шишки ведмежатам (повторити 2 - 3 рази).

"Холодно - жарко"

Уявіть собі, що ви граєте на сонячній галявині. Раптом подув холодний вітер. Вам стало холодно, ви змерзли, обхопили себе руками, голову притиснули до рук - грієтеся. Зігрілися, розслабилися (пауза). Але ось і знову подув холодний вітер. (повторити 2-3 рази).

"Сонечко і хмарка"

Уявіть собі, що ви засмагаєте на сонечку. Але ось сонце зайшло за хмаринку, стало холодно - всі стиснулися в грудочку щоб зігрітися (затримати дихання). Сонечко вийшло з-за хмаринки, стало жарко - всі розслабилися (на видосі). Повторити 2 - 3 рази.

"Коштовність"

Уявіть собі, що ви тримаєте в кулачках щось дуже цінне, дороге для вас і хтось хоче у вас це відняти. Ви стискаєте кулачки все міцніше і міцніше (пауза) ще міцніше, вже побіліли кісточки, кисті починають тремтіти (пауза). Але ось він пішов, а ви розтискайте свої кулачки, пальці стають розслабленими, кисті рук спокійно лежать на колінах (пауза) вони відпочивають. (повторити 2-3 рази ).

"Гра з піском"

Уявіть собі, що ви сидите на березі моря. Наберіть в руки пісок (на вдосі). Сильно стиснувши пальці в кулак, утримати пісок в руках (затримка дихання). Посипати коліна піском, поступово розкриваючи кисті і пальці. Впустити безсило ручки вздовж тіла, лінь рухати важкими руками (повторити 2-3 рази).

"Мураха"

Уявіть собі, що ви сидите на галявинці, ласкаво гріє сонечко. На пальці ніг заліз мураха. З силою натягнути шкарпетки на себе, ноги напружені, прямі. Прислухаймося, на якому пальці сидить мураха (затримка дихання). Скинемо мурашку з ніг (на видосі). Носки йдуть вниз - в сторони, розслабити ноги: ноги відпочивають (повторити 2-3 рази).

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

ВПЛИВ СТРЕСУ НА ОРГАНІЗМ ДИТИНИ. ЧИМ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ БАТЬКИ